Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Σουηδία - Ελλάδα 51-79

Επιβλητική εμφάνιση από την εθνική μας στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε της Σουηδίας με 79-51
Η εθνική μας επικράτησε της Σουηδίας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας για τον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης με 79-51, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Οι διεθνείς μας μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης επέβαλαν το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μία Σουηδία, η οποία δεν κατάφερε πέρα από ατομικές ενέργειες κυρίως το Τέιλορ να απειλήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Με αυτόν τον τρόπο η εθνική μας έδωσε... παράταση στα 18 χρόνια χωρίς νίκη των Σουηδών σε Ευρωμπάσκετ που είχαν κερδίσει τελευταία φορά σε "μεγάλο ραντεβού" το 1995 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αθήνας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Δημιούργησε προβλήματα στους Σουηδούς που δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του ματς να σταματήσουν τον παίκτη του Παναθηναϊκού. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες σε 21 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Ο αριθμός της ημέρας

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μάζεψε 41 ριμπάουντ, ελέγχοντας απόλυτα τους... αιθέρες κάτω από τα δύο καλάθια (9 ριμπάουντ ο Μαυροκεφαλίδης, 6 ο Μπουρούσης, 4 ο Παπανικολάου μεταξύ αλλων). Από την πλευρά τους, οι Σουηδοί κατάφεραν να πάρουν μόλις 19.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων 1:39'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου σημείωσε το 11-12, δίνοντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση το προβάδισμα στους διεθνείς μας. Από εκείνο το σημείο του αγώνα κι έπειτα η εθνική δεν κοίταξε ξανά πίσω της, φτάνοντας χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Ο αγώνας

Οι Σουηδοί επωφελήθηκαν από το μούδιασμα των παικτών μας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν με δύο σουτ τριών πόντων του Τέιλορ να προηγηθούν με 6-0 στα πρώτα λεπτά του ματς. Οι παίκτες του Ντιν προηγήθηκαν, μάλιστα και με 8-2, ενώ αποσπάστηκαν και με 11-6. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο του αγώνα με 15-13.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη συνέχεια. Ίσα - ίσα που οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι πάτησαν ακόμα περισσότερο... γκάζι αυξάνοντας την διαφορά τους από τη Σουηδία. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια στο 39-21 με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί κατά κράτος σε όλο το γήπεδο. Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο από τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος αγωνίστηκε για 13 λεπτά στο ματς και πρόλαβε να πετύχει 12 πόντους και να μαζέψει 6 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο, οι διεθνείς μας διατήρησαν χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ. "Χτύπησε" μέσα από το καλάθι και επέβαλε το παιχνίδι του απέναντι στην Σουηδία. Ο Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους 15 πόντους μετά την μείωσε του σκορ από τους Σουηδούς και ο Πρίντεζης σημείωσε το 47-32. Με αυτόν τον τρόπο το 30' έκλεισε με 59-35.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 79-51, σημειώνοντας παράλληλα και την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 21-39, 35-59, 51-79.

Σουηδία (Ντιν, 8/16β., 11/35διπ., 7/15τρ., 19ριμπ., 7ασ., 17λ., 4κλ.): Χάκανσον 3(1), Σκόλεμπραντ 5(1), Κλέρμπομ 2, Πίτα 7(1), Α. Γκάντεφορς 3(1), Τ. Μασάμπα, Γκραντ 2, Γιερέμπκο 8, Μ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 16(3), Β. Γκάντεφορς 3.

Ελλάδα (Τρινκέρι, 19/33β., 21/32διπ., 6/15τρ., 41ριμπ., 13ασ., 18λ., 3κλ., 8κοψ.): Σλούκας 10(1), Μπουρούσης 12, Ζήσης 6, Σπανούλης 13(3), Περπέρογλου 9(1), Φώτσης 7(1), Παπανικολάου 2, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 8, Καϊμακόγλου 4, Μπράμος 3, Πρίντεζης 2.